logo xwin.pl

Yield, czyli o skuteczności typowania

Dodano: 14 lutego 2018

|| Aktualizacja: 4 listopada 2018

Brak komentarzy
Rodzaje zakładów

Wskaźnik yield określa zdolności typera i skuteczność jego gry, a co za tym idzie – zarobki. To jedno z głównych pojęć w dziedzinie zakładów bukmacherskich.

Zobacz aktualny ranking legalnych bukmacherów w Polsce! Który „buk” zbiera najlepsze opinie?

Niezależnie od tego, czy z zakładami bukmacherskimi styczność masz od lat, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę z bukmacherką z całą pewnością słyszałeś o pojęciu yield, choć dla mniej zaawansowanych graczy pojęcie to na pewno nie mówi zbyt wiele. Ci, którzy w bukmacherce siedzą już od lat powinni wiedzieć, że jest to jedno z najważniejszych, jeśli nie w ogóle najważniejsze pojęcie w zakładach bukmacherskich. Mimo wszystko zdarza się, że nawet i ci bardziej doświadczeni nie mają o tym terminie wielkiej wiedzy. W związku z tym warto jest się temu wskaźnikowi przyjrzeć nieco bliżej. Z pewnością nasza głębsza analiza przyda się jednym, jak i drugim.

Jeśli nie wiesz jak obliczyć swój yield, po naszym artykule będziesz o wiele mądrzejszy i nie sprawi ci to najmniejszego problemu. Dzięki temu będziesz mógł też porównywać się z innymi typerami.

Czym jest Yield?

No właśnie czym w związku z tym jest yield? Najlepiej pojęcie to wyjaśnia definicja, która mówi, że:

Yield to stosunek zarobionych (wygranych) pieniędzy do pieniędzy zainwestowanych. Nic dziwnego, że często nazywany jest też stopą zwrotu.

Moglibyśmy więc powiedzieć, że w zakładach bukmacherskich yield sprowadza się do procentowo-jednostkowego wyliczenia skuteczności naszych typów, gdzie pod uwagę bierzemy zarówno zainwestowane, jak i wygrane środki.

Warto podkreślić, że mimo iż dla wielu najważniejszy jest zysk majątkowy, to dla doświadczonych graczy najważniejszym współczynnikiem, który świadczy o jakości danego typera jest właśnie yield.

Wzór matematyczny na obliczenie yield’u to:

[(sw–ss) / ss] x 100%

gdzie:

sw – oznacza sumę wygranych
ss –
oznacza sumę zainwestowanego kapitału (stawek)

Historia

Po raz pierwszy termin yield YTM (Yield to maturity) został wykorzystany w finansach, a dokładniej dla pomocy inwestorom, którzy kupując obligacje po aktualnej cenie rynkowej i przetrzymując je w swoim portfelu do terminu wykupu, otrzymywali określoną stopę zwrotu. Dzięki temu wskaźnikowi mogli porównać zysk z tej inwestycji z innymi możliwościami zarobku.

Po co jest yield?

Po co w związku z tym yield w zakładach bukmacherskich? Otóż najważniejsze jest to, że dzięki temu wskaźnikowi możemy określić czy w ogóle nasza gra jest opłacalna i czerpiemy z niej zyski majątkowe, czy może lepiej jest z niej całkowicie rezygnować, bo do bukmacherki tylko dokładamy.

Nie ma więc co do tego wątpliwości, że to właśnie yield jest najbardziej miarodajną oceną umiejętności gracza. Procentowa wartość zysku jest o wiele ważniejsza od wartości majątkowej.

Przykład obliczenia wskaźnika yield

Rozumiemy jednak, że sama teoria yield’u dla wielu może być niezrozumiała. Posłużmy się w związku z tym przykładem, aby zobrazować ten współczynnik.

Posłużymy się trzema kuponami granymi stawką 100 PLN na każdy z nich (inwestycja 300 PLN).

Kupon 1

Węgry – Norwegia
Typ: 1 Kurs: @2.60 Stawka: 100 PLN
Wygrana: 260 PLN

Kupon 2

Legia Warszawa — Napoli
Typ: 1 Kurs: @5,50 Stawka: 100 PLN
Przegrana

Kupon 3

Szwecja – Dania
Typ: 1 Kurs: @2.40 Stawka: 100 PLN
Wygrana: 240 PLN

Suma wygranych = 260 PLN (1 kupon) + 0 PLN (2 kupon) + 240 PLN (3 kupon) = 500 PLN
Suma stawek = 100 PLN (1 kupon) + 100 PLN (2 kupon) + 100 PLN (3 kupon) = 300 PLN

Obliczamy yield:

500 PLN – 300 PLN = 200 PLN/300 PLN * 100% = 66,6%

W tym przykładzie nasz yield wynosi 66,6%.

Co oznacza Yield?

Oczywiste jest, że im większy będzie nasz yield, tym lepiej, bo wówczas nasze zakłady są bardziej rentowne, co oznacza tylko tyle, że więcej na nich zarabiamy. Ogólnie zasada jest jednak bardzo prosta. Każdy dodatni yield sprawia, że zakłady nie przynoszą nam straty a zysk. Jeśli jest odwrotnie i mamy yield ujemny, to na zakładach tracimy. Tak więc:

  • Yield dodatni oznacza, że zakłady są opłacalne.
  • Yield ujemny oznacza, że zakłady są nieopłacalne.

Yield wykazuje także pewne zależności:

  1. Wzrasta on wprost proporcjonalnie do granego kursu.
  2. Wraz z większą liczbą typów wzrost/spadek yield’u jest mniej dynamiczny.

 

Jaki yield jest wiarygodny?

Jeśli dotychczas przy czytaniu naszej lektury uważaliście, na pewno jesteście zdania, że im większy yield, tym lepiej, bo większy jest nasz zysk. Czy aby na pewno? Spójrzmy na pewien przykład, a więc:

• yield 50%; czas gry: 1 miesiąc; ilość typów: 8

Trzeba przyznać, że taki procent yield’u jest bardzo okazały i na pierwszy rzut oka nie ma się czego obawiać i warto jest grać typy tego gracza. Warto jednak wziąć pod uwagę, że yield ten jest uzyskany na 8 typach i zaledwie miesiącu grania. Być może typer ten jest naprawdę zjawiskowy, ale co jeśli miał zwyczajnie szczęście, które wcześniej czy później go opuści?

• yield 5%; czas gry: 3 lata; ilość typów: 700

Tu yield jest znaczne niższy, ale wcale nie oznacza to tego, że gracz ten jest słaby. Wręcz przeciwnie moglibyśmy go nazwać profesjonalistą, bo 5% yield’u po trzech latach gry jest naprawdę znakomitym wynikiem.

Łatwo w związku z tym dojść do wniosku, że lepszy niższy yield, ale długofalowy, aniżeli wysoki, ale zbudowany na kilku czy kilkunastu typach. Na pewno taki typer nie jest miarodajny, bo w dłuższej perspektywie czasu może przynosić nam stratę. Dlatego też porównując yield powinniśmy brać pod uwagę dwóch czy więcej graczy, którzy mają podobną liczbę typów lub ich statystyki są zbliżone czasowo.

Podsumowanie

Co zatem możemy powiedzieć o yield? Na pewno w zakładach bukmacherskich jest to podstawowy termin, który powinien być bliski każdemu. O każdej porze dnia i nocy powinieneś bez najmniejszego problemu obliczyć ten współczynnik. Możemy pójść dalej i zagwarantować, że jeśli masz zamiar w zakładach bukmacherskich naprawdę wygrywać, bez znajomości tego terminu nie masz tu czego szukać, ponieważ on określa opłacalność twojej gry.

Słowem, yield odpowie na pytanie: jakim jesteś typerem?

Jaki w związku z tym yield powinien mieć dobry typer? Oczywiście najważniejsze, aby był to yield dodatni i wcale nie musi być na poziomie kilkudziesięciu procent. Ba, możemy powiedzieć więcej i z pełnym przekonaniem stwierdzić, że w dłuższej perspektywie czasu taki yield nie jest możliwy. Wydaje się, że ten na poziomie 3-5% będzie już warty uwagi, choć rzecz jasna lepiej, jeśli zbliży się lub nawet przekroczy 10%. Taki wynik możemy określić już klasą światową.

Czy wpis okazał się pomocny?
(1 opinii, 4 średnia)

scroll top