logo xwin.pl

Valuebet, czyli wartościowy zakład

Dodano: 15 lutego 2018

|| Aktualizacja: 4 listopada 2018

1 komentarz
Kupon z typami

Interesując się zakładami bukmacherskimi, każdy początkujący gracz spotyka się z pojęciami, o których nie ma większego pojęcia. Zaliczyć do nich możemy choćby yield czy value. Drugie z tych pojęć jest kluczem do skutecznego obstawiania i osiągania regularnych zarobków z zakładów bukmacherskich.

Aby zrozumieć valuebet zacznijmy od początku, a więc tłumaczenia tego terminu z języka angielskiego. Value oznacza bowiem wartość” zaś bet „zakład”. Valuebet to wartościowy zakład, którego kurs jest wyższy od procentowych szans jego powodzenia.

W praktyce jest to zatem szukanie zakładów pojedynczych, bo podkreślmy, że value dotyczy tylko singli, które mają zawyżoną wartość kursową, a więc obstawiając je, szanse powodzenia mamy większe niż oszacował je bukmacher.

Moglibyśmy zatem powiedzieć, że valuebet to pomyłki bukmacherskie w nieumiejętnie wystawionych na zawodników (drużyny) kursach. W ten sposób zdobywamy przewagę nad bukmacherem.

Obliczanie value

Do wyliczenia ewentualnego value w danym zdarzeniu niezbędne są jego kursy oraz przybliżona wartość procentowa szansy na powodzenie. Termin „przybliżona” nie został użyty tu bezpodstawnie, ponieważ nigdy nie da się tej wartości określić dokładnie co do procenta. Wszystko dlatego, że na końcowy rezultat wpływa zbyt wiele czynników, które na dodatek często są zmienne.

Value zawsze oblicza się wzorem:

p x k, gdzie

– p to prawdopodobny procent szans na trafienie
– k to kurs zdarzenia

Podkreślmy jednak, że value zachodzi tylko wówczas, kiedy wynik

p x k > 1

Najdokładniej definicję value wyjaśnić jest przykładem

Za przykład weźmy sobie tenisowe spotkanie Johna Millmana z Tomy Robredo, gdzie kursy w Fortuna wynosiły 1,66 – 2,10. Teoretycznie faworytem według oddsmakerów Fortuny był Australijczyk. Jednak poza tym, że grał on na własnej ziemi nic za nim nie przemawiało, bo o wiele lepszym tenisistą jest Hiszpan, co też potwierdza jego ranking. Załóżmy, że jako gracze oszacowaliśmy, że obu zawodnikom dawaliśmy po 50% szans. Tak więc:

0,5 (% szans) x 2,10 (kurs na Robredo) = 1,05 (value)
0,5 (% szans) x 1,66 (kurs na Millmana) = 0,83 ( brak value)

Value na poziomie 1,05 oznacza, że w dłuższej perspektywie czasu gracz składający takie zakłady osiągnie yield na poziomie 5%. Gdyby wynosiło one 1,10 yield wzrósłby do 10%, itd. Oczywiście jest to tylko teoria, bo każde value jest inne.

Gracze, którzy potrafią skutecznie obliczać value i szasować szanse prawdopodobieństwa zarabiają regularnie na zakładach.

Szacowanie szans

Jak już wspomnieliśmy najtrudniejsze w wychwytywaniu valuebetów jest oszacowanie szans danej drużyny. Wielu graczy w początkowej fazie gry kieruje się wyłącznie kursami, uważając, że kurs 1,30 to pewniak, podczas kiedy trafienie kursu 5,0 nie jest możliwe. Zacząć należy zatem od zmiany tego błędnego myślenia. Poza tym w szacowaniu prawdopodobieństwa pomóc możemy sobie na kilka sposobów:

  • Analizy spotkań – bezsprzecznie najważniejsza jest dokładna analiza uwzględniająca kontuzje, mecze bezpośrednie, zawieszenia, sytuację w tabeli czy miejsce rozgrywania spotkania. W zasadzie ważne jest wszystko, co może wpłynąć na wynik danych zawodów
  • Statystyki – oczywiście statystyki nie grają, ale to jak ważne są w sporcie, udowodniono już wielokrotnie. Wyniki lubią się powtarzać, choć równie dobrze może nastąpić przełamanie serii
  • Porównywanie kursów – największym portalem, który zawiera w sobie porównanie kursów w kilkudziesięciu firmach bukmacherskich jest oddsportal. com. Możemy tam zaobserwować ich rozkład oraz jak zmieniały się w czasie. Szczególnie zainteresowanie powinny wzbudzić znacznie spadki kursów, co oznacza, że doszło do wydarzenia, które może przechylić szansę na zwycięstwo drużyny, na którą owe spadki zanotowano
  • Schematy – istnieje wiele stron, które na bazie doświadczenia typerów i sztucznej inteligencji próbują odgadnąć wynik meczu przed jego rozpoczęciem
  • Intuicja – zawsze możemy kierować się też intuicją, choć niedoświadczonych graczy zazwyczaj ona zawodzi. Najlepiej zaufać jej w zakładach LIVE
  • Matematyka – tu ciekawie wypadają zwłaszcza sieci neuronowe, które potrafią być dokładniejsze niż zwykłe statystki

 

Do powyższych źródeł informacji dostęp mają także oddsmakerzy, którzy wystawiają kursy bukmacherskie. Jednak mogą oni wyciągać mylne wnioski w określonych przypadkach.

Szukanie valuebetów

W błędzie są ci, którzy uważają, że aby wychwycić value trzeba non stop przeglądać oferty bukmacherów. Nie, bo przecież nawet nie jest to możliwe. Zwłaszcza że większość z graczy charakteryzuje znajomość jednej, maksymalnie dwóch dyscyplin, a i to w bardzo wąskim zakresie sprowadzając je do kilku lig.

Wystarczy w tym celu sprawdzać przeglądarkę kursów i obserwować wysokie spadki na danego zawodnika czy drużynę, choć nie oznacza to tego, aby grać zdarzenia po kursie 1,15-1,20. Najlepiej, jeśli spadki dotyczą wysokich kursów, a i tak wynoszą grubo ponad 2,00.

Poza tym, co istotne value wymusza na nas posiadanie konta w kilku, najlepiej kilkunastu firmach bukmacherskich. Często zdarza się bowiem tak, że jedne z firm reagują znacznie później niż inne i nie obniżają kursów zbyt szybko. Może to być wówczas doskonała okazja, aby w taki typ zainwestować.

UWAGA! Kierowanie się samymi kursami może okazać się pułapką, bo zdarza się, że bukmacher specjalnie zaniża kurs na dany zakład, aby przekonać o słuszności inwestycji, podczas kiedy wynik jest zupełnie odwrotny. Zawsze tendencja spadkowa kursów powinna być potwierdzona innymi czynnikami, które utwierdzą nas w przekonaniu o zwiększeniu szans jednej z drużyn.

Niski kurs nie zawsze oznacza pewną wygraną, zaś wysoki kurs małą szanse zwycięstwa zakładu.

Podsumowanie

Bezapelacyjnie valuebety to podstawa zakładów bukmacherskich, jeśli myśli się o regularnych zyskach w dłuższej perspektywie czasu. Nie bez powodu to właśnie na nich grę w zakładach opierają doświadczeni gracze o kilku czy nawet kilkunastoletnim stażu.

Takiego sposobu na zarabianie w zakładach poszukać powinni również ci mniej doświadczeni, a nawet początkujący. Zwracanie uwagi wyłącznie na mizerne kursy i stawienia ich za 100, 200 czy 500 PLN w dłuższym czasie nic nie da. O wiele bardziej opłacalne, a także bezpieczniejsze jest granie za niższe stawki wysokich kursów, w których widzimy value.

Opanowanie umiejętności gry zakładów z value to klucz do skutecznego obstawiania i awansu na solidnego, tudzież zawodowego gracza.

Czy wpis okazał się pomocny?
(1 opinii, 4 średnia)

Sprawdź pozostałe porady bukmacherskie!

scroll top