logo

Typowanie tenisa ziemnego

Dodano 15 lutego 2018 - Brak komentarzy
Tenis ziemny

Obok piłki nożnej tenis ziemny jest najbardziej popularną dyscypliną sportową wśród graczy zakładów bukmacherskich. Mnogość turniejów i meczów oraz szeroka oferta i dostępność w zakładach live wpływają na tak duże zainteresowanie typerów. Jak skutecznie obstawiać tenis u bukmacherów?

Tenisowy sezon trwa niemalże przez cały rok od stycznia do końca listopada, to sprawia, że dyscyplina ta jest podstawową ofertą każdego bukmachera. Gracze znający się na tenisie w ten sposób mogą obstawiać „swoją dyscyplinę” na bieżąco, co w konsekwencji powoduje regularne zyski.

Specyfika tenisa sprawia, że fachowcy często łatwo przewidują kolejne zdarzenia w meczu, a to pozwala na składanie skutecznych zakładów u bukmachera. Zawodowi gracze mają dwie ulubione dyscypliny do gry: piłkę nożną i właśnie tenis.

Z reguły w turniejach zarówno kobiety, jak i mężczyźni grają do dwóch wygranych setów. Inaczej bywa tylko w wielkoszlemowych turniejach i meczach Pucharu Davisa – tam panowie swoje spotkania rozgrywają do trzech wygranych setów.

Decydując się na typowanie tenisa raz – należy znać specyfikę dyscypliny, dwa – rangę turnieju, trzy – rodzaj nawierzchni i szereg innych drobnych niuansów. Mamy nadzieje, że artykuł ten pozwoli znacznie zgłębić twoją wiedzę o tej dyscyplinie.

Rodzaje zakładów na tenis

Tenis jest dyscypliną dwudrogową (1 2), gdzie każdy mecz musi wyłonić zwycięzce. Nie ma miejsca na remis. Poza głównymi zakładami na wynik każdy tenisowy mecz dostępny jest na kilkudziesięciu rynkach przedmeczowych i live.

 • zakład na zwycięstwo 1 lub 2 – dotyczy zdarzenia na wynik meczu, poszczególnego seta, a nawet gema
 • poniżej/powyżej – odnosi się do liczby setów w meczu oraz gemów
 • handicap – któryś z zawodników na starcie otrzymuje przewagę gemów lub seta
 • dokładny wynik – odnosi się do wytypowania dokładnego wyniku meczu np. 2-0 w setach
 • zakłady dodatkowe – poszczególne zdarzenia w meczu (tie-break, podwójny wynik itp)

 

Im lepszy bukmacher tym szersza oferta na tenisowe mecze i wyższe kursy. Podobna zasada dotyczy zakładów live.

Bukmacherzy do typowania tenisa

 • STS
 • Fortuna
 • forBET
 • LVbet
 • Totolotek
 • Milenium

 

Specyfika tenisa

Mecz tenisowy nie ma określonych ram czasowych, ponieważ dystans gry określają punkty. Najbardziej epickie mecze w Wielkim Szlemie, gdzie rywalizacja toczy się do trzech wygranych setów trwały nawet 5-6 godzin. Z reguły mecze rangi ATP do dwóch wygranych setów trwają 1,5-2,0 godziny.

 • By wygrać seta należy wygrać 6 gemów.
 • By wygrać gema należy wygrać 4 punkty.

 

Co każdy gem serwuje inny zawodnik. Serwis w tenisie jest sporą przewagą. Utrata gema przy własnym serwisieokreślania jest mianem przełamania (break).

Sytuacja, gdy gracz z powodu kontuzji nie może dokończyć meczu nazywana jest kreczem. Szacuje się, że krecze stanowią aż 3% wszystkich tenisowych meczów.

Na przestrzeni całego sezonu zawodnicy, jak i zawodniczki sklasyfikowani są w rankingu ATP (mężczyźni) i WTA (kobiety). Punkty do rankingu zdobywa się poprzez występy w poszczególnych turniejach.

Bardzo ważną rolę w tenisie odgrywa rodzaj nawierzchni na jakiej rozgrywany jest mecz. Wyróżniamy trzy podstawowe nawierzchnie:

 • ceglana (clay) – tzw. wolna nawierzchnia, gdzie piłka po kontakcie z podłożem nabiera sporej rotacji i dużego odskoku. Faworyzuje defensywnych graczy, o silnym przygotowaniu atletycznym np. Rafael Nadal.
 • twarda (hard) – tzw. szybka nawierzchnia, gdzie piłka po kontakcie z podłożem nabiera sporej szybkości. Najbardziej uczęszczana nawierzchnia w całym sezonie. Faworyzuje ofensywnych graczy z silnym serwisem. Np. John Isner.
 • trawiasta (grass) – bardzo szybka nawierzchnia, gdzie piłka po kontakcie z podłożem bardzo nisko się odbija. Sezon na trawie trwa krótko (miesiąc). Faworyzuje ofensywnych graczy, którzy grają płaskie piłki i często dochodzą do siatki jak np. Roger Federer.

 

Kluczowym aspektem przy skutecznym typowaniu tenisa jest zrozumienie i poznanie stylu gry każdego z zawodników. Ich charakterystyki w kontekście konkretnej nawierzchni.

Ważną rolę odgrywa także ranga rozgrywanych zawodów. Najważniejszymi rozgrywkami w tenisie są turnieje Wielkiego Szlema, a więc Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open. Następnie w hierarchii są turnieje Masters, Puchar Davisa oraz cotygodniowe turnieje ATP, WTA i ITF. Tenisowa rywalizacja odbywa się także podczas letnich Igrzysk olimpijskich.

Porady do typowania tenisa

W skutecznym obstawianiu tenisa w analizie meczu należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

 • Ranga turnieju – w meczach o niższej stawce łatwiej o niespodzianki niż w turniejach Wielkiego Szlema. Ważnym aspektem jest także finansowa pula turnieju.
 • Nawierzchnia – każdy zawodnik ma swoją ulubioną nawierzchnie oraz taką, która mu nie odpowiada
 • Pozycja w rankingu – warto sprawdzić jaka dysproporcja jest w rankingu pomiędzy jednym a drugim zawodnikiem
 • H2H – style gry zawodników sprawiają, że seriami wygrywa się z jednym graczem, a przegrywa z drugim
 • Informacje – warto prześledzić najnowsze informacje z obozu każdego zawodnika, tak by wyłapać wiadomość o kontuzji czy innych problemach
 • Etap sezonu – początek, jak i koniec sezonu sprzyjają niespodziankom, jak i kreczom
 • Kobiety – większe przetasowania i wahania formy dotyczą kobiecej rywalizacji niż męskiej
 • Debel – dla wielu zawodników mecze deblowe służą zbudowaniu formy na singlową rywalizacje, co przekłada się na mniejsze zaangażowanie

 

Tenis w zakładach live

Tenis ziemny jest bardzo atrakcyjnym kąskiem w zakładach live, ponieważ sytuacja jest bardzo dynamiczna, a typerzy potrafiący czytać grę i mowę ciała zawodników są w stanie podejmować bardzo dobre decyzje w perspektywie kolejnego gema czy seta.

Kursy w zakładach live ulegają sporej zmianie, jeśli jeden z graczy przełamie serwis swojego rywala, bądź zdecyduje się wziąć przerwę medyczną. Z przebiegu meczu można wywnioskować kiedy jest szansa na przełamanie rywala i zwycięzce poszczególnego seta.

Podsumowanie

Tenis to bardzo dobra dyscyplina do obstawiania, ponieważ sezon trwa praktycznie przez cały rok, a w każdym tygodniu odbywają się turnieje wyższej bądź niższej rangi. Na ostateczny przebieg meczu wpływa sporo czynników i niuansów, dlatego każdy typ należy analizować pod wieloma kątami. Jeśli jednak zaznajomisz się z tą dyscypliną w stopniu bardzo dobrym, a dodatkowo sam będziesz ją uprawiał, to o sukces w zakładach bukmacherskich będzie znacznie łatwiej.

Czy wpis okazał się pomocny?
(2 opinii, 3.5 średnia)

RANKING BUKMACHERÓW

SOCIAL MEDIA

WYSZUKIWARKA

NEWSLETTER

Chcesz wiedzieć jak grać u bukmachera, by wygrywać? Zapisz się i bądź na bieżąco!

Something went wrong. Please check your entries and try again.

POPULARNE WPISY