logo xwin.pl

Systemy bukmacherskie – czy da się zawsze wygrywać?

Dodano: 14 lutego 2018

|| Aktualizacja: 4 listopada 2018

Brak komentarzy

System bukmacherski ma chronić kapitał i zapewniać regularne zyski z gry. Określa on wartość doboru stawek na konkretne zakłady.

Szukasz systemu, który zapewni Ci zysk? Fortuna dla nowych graczy oferuje bonus: zakład bez ryzyka 115 zł! Jeśli przegrasz otrzymasz zwrot stawki!

Wygrywanie w zakładach bukmacherskich nie jest łatwym zadaniem. Z pewnością wielu z was zastanawia się, jak to jest możliwe, że jedni wygrywają regularnie, podczas kiedy wam, jeśli już się to udaje to bardzo rzadko. Oczywiście postrzegacie takiego typera jako profesjonalistę. Niemniej jednak okazać się może, że jego wiedza o danej dyscyplinie jest mniejsza niż wasza. Być może wygrywać pozwala mu dobry system bukmacherski, bo nie da się ukryć, że w aspekcie gry jest to bardzo ważny czynnik. Przyjrzyjmy się w związku z tym najbardziej popularnym systemom w zakładach bukmacherskich.

Czym jest system bukmacherski?

Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych systemów, warto jest w ogóle odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest taki system. I już tu czeka na nas niespodzianka, bo termin system bukmacherski jest nieprawidłowy.

Z angielskiego staking system oznacza bowiem nie system bukmacherski, ale system stawkowania zakładów. Nie powinien w związku z tym być mylony ze strategią gry.

Można założyć, że system bukmacherski = sposobowi doboru stawek na zakłady.

Po co nam system?

Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę prosta. Otóż system stosuje się po to, aby z gry czerpać zyski, a właściwie mieć na to większe szanse.

Warto jednak zrozumieć, że system bukmacherski powinien być sprawdzony w dłuższej perspektywie czasu. Dopiero, jeśli w dłuższym okresie nie daje on oczekiwanych rezultatów są podstawy do tego, aby go zmienić.

Idąc tym tropem, możemy wyróżnić cechy dobrego systemu bukmacherskiego, którymi są:

  • niewielkie ryzyko utraty kapitału,
  • regularny zysk (w dłuższej perspektywie),
  • stabilność gry,
  • dodatni yield.

 

Yield

Jak zauważyliśmy wyżej dobry system nie może mieć ujemnego yield’u. Poprzez yield rozumiemy natomiast stosunek zysku do zainwestowanych w zakłady środków. Jeśli wygrane przewyższają postawione stawki yield jest dodatni, jeżeli jest odwrotnie – będzie on ujemny. Najlepsi gracze są w stanie osiągnąć yield na poziomie 10%, co oznacza, że każde zainwestowane 100 PLN, da im 10 PLN zysku.

Jak wybrać najlepszy system?

W zasadzie nie ma czegoś takiego jak najlepszy system, a to dlatego, że każdy gracz przez termin „najlepszy” może rozumieć coś innego. Dla przykładu podajmy, że dla większości najlepszy system to taki, który da im największe zyski. Niemniej jednak może być nim też system, który zmniejsza do minimum ryzyko utraty kapitału. Poza tymi czynnikami, które można wziąć tu pod uwagę są jeszcze, ryzyko nieuzyskania profitu czy odchylenie standardowe od wartości oczekiwanego kapitału końcowego.

Co istotne dobór określonego systemu musi być uzależniony natomiast od doświadczenia gracza oraz tego, jakim kapitałem na grę dysponuje. Niestety o tych czynnikach gracze często zapominają. Doświadczeni gracze, dla których zakłady to chleb powszedni postawić mogą na systemy bardziej zawiłe, które wymagają zamrożenia większej ilości środków. Reszta stawiać powinna na systemy proste, a stawki dopasować tak, aby nie przekraczały one maksymalnie 5% ich środków przeznaczonych na grę.

Niezależnie jednak od tego, na jakie systemy postawimy zawsze opłaca się grać tak zwane valuebety.

Czym są valuebety?

Otóż przez valuebety rozumiemy zakłady, które według nas mają zawyżone kursy w stosunku do prawdopodobieństwa wygranej. Gra po tak zwanych zawyżonych kursach zawsze się opłaca. Tym bardziej że nie musimy wówczas stosować wysokich stawek.

Krótkie podsumowanie tego, co dotychczas opisaliśmy:

  1. Badaj kilka systemów naraz. Wówczas będzie Ci łatwiej sprawdzić, który jest najskuteczniejszy.
  2. Przy wyborze systemu pod uwagę systemów bierz yield oraz możliwość wystąpienia bankructwa.
  3. Zmień system na inny, kiedy ten stosowany obecnie nie jest skuteczny.

 

Rodzaje systemów bukmacherskich

Wraz z rozwojem zakładów, a także matematyki pojawiało się coraz to więcej systemów stawkowania. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a także formułę zastosowania. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze.

Płaska stawka

Zdecydowanie najpopularniejszy system stawkowania, który polega na stosowaniu na każdy zakład identycznej stawki. Dla bezpieczeństwa kapitału warto zadbać o to, aby stawka na pojedynczy zakład nie przekraczała 2% kapitałuprzeznaczonego na grę. Dla zmniejszenia ryzyka dobrze jest tu zastosować przedziały kursowe i w zależności od ich wysokości dopasowywać wysokość stawki (przykładowe przedziały kursowe to >2, 2-5 oraz <5).

Przykład:

Kursy >2

100 zł x 1,7 = 170 zł
100 zł x 1,4 = 140 zł

Kursy 2-5

50 zł x 4 = 200 zł
50 zł x 5 = 250 zł

Kursy <5

25 zł x 8 = 200 zł
25 zł x 10 = 250 zł

Zalety:

+ małe ryzyko bankructwa
+ prostota

Wady:

– niewielkie zyski

 

Stawkowanie procentowe

W przypadku tego systemu większe znaczenie ma posiadany przez nas kapitał, a to dlatego, że stawki rosną, kiedy wygrywamy oraz maleją – kiedy przegrywamy. Tak jak i przy poprzednim systemie wysokość stawki nie powinna tu przekraczać 2% posiadanego kapitału.

Przykład:

Kapitał początkowy: 1000 zł
Wyliczamy 2% dla 1000 zł: 20 zł
Zakład: 20 zł x kurs 3,0 = 60 zł

Kapitał po wygranym zakładzie: 1040 zł
Wyliczamy 2% dla 1040 zł: 20,80 zł
Zakład: 20,40 zł x kurs 2,0 = 41,60 zł, itd.

Zalety:

+ wyższy kapitał końcowy w porównaniu z płaską stawką
+ minimalne ryzyko bankructwa
+ prostota

Wady:

– wysokość stawki zależna od poprzedniego (poprzednich) zakładu (zakładów)
– niewiele wyższe prawdopodobieństwo nieuzyskania profitu w porównaniu do płaskiej stawki

Martinagle

Bardzo popularny system, który jest najzwyklejszą progresją. Polega on na podwajaniu stawki po każdej przegranej i powrocie do początkowej stawki w przypadku wygranej.

Warto tu zaznaczyć, że przez wielu uznawany jest on za system niezawodny i 100-procentowyNie jest to prawda. W zasadzie nie poleca się tego systemu, ponieważ niewiele zyskując, możemy tu stracić naprawdę pokaźne środkiOtóż limity bukmacherskie, a także brak środków sprawić mogą, że szybko staniemy się bankrutami.

Przykład 1:

Kapitał na grę 150 zł. Martinagle dla kursu 2,0

Etap I: 10 zł x 2,0 = 20 zł (przegrana)
Etap II: 20 zł x 2,0 = 40 zł (przegrana)
Etap III: 40 zł x 2,0 = 80 zł (przegrana)
Etap IV: 80 zł x 2,0 = 160 zł (przegrana)
Etap IV: 160 zł x 2,0 = 320 zł (wygrana)
Zysk końcowy: 320 zł – 310 zł = 10 zł

Przykład 2:

Kapitał na grę 150 zł. Martinagle dla kursu 2,0

Etap I: 10 zł x 2,0 = 20 zł (przegrana)
Etap II: 20 zł x 2,0 = 40 zł (przegrana)
Etap II: 40 zł x 2,0 = 80 zł (wygrana)

Zysk końcowy: 80 zł – 70 zł = 10 zł

Warto zauważyć, więc, że w tym systemie zawsze wygrywamy stawkę postawioną na pierwszy zakład.

Zalety:

+ duża szansa osiągnięcia zysku
+ łatwy do modyfikacji

Wady:

– zaangażowanie dużych środków
– duże ryzyko bankructwa
– niewielki zysk w porównaniu z zainwestowanymi środkami
– możliwe limity bukmacherskie

System Kelly

Kryterium Kelly, bo tak się te system prawidłowo nazywa, jest matematycznym wzorem na optymalne zarządzanie kapitałem. Swoją nazwę zawdzięcza John’emu Kelly’owi (1923 – 1965), który po raz pierwszy opisał je w 1956 roku.

Całą siłą tego systemu jest to, że umożliwia on optymalne dopasowanie stawki zakładu do prawdopodobieństwa rozstrzygnięcia danego zdarzenia. Szczególnie ważne jest tutaj to, aby w ofercie bukmachera wyszukiwać valuebety, a więc zakłady, które według nas mają zawyżoną wartość.

Wzór na System Kelly

Stawka = [ K x ( p x k – 1) ] / k – 1

K – kapitał
p – prawdopodobieństwo szans na trafność typu według gracza, ustalone w procentach
k – kurs
x- mnożnik

Przykład (value — kurs 3,00, budżet 500zł)

Stawka = [ 500 x ( 40 % x 3 – 1) ] / 3 – 1
Stawka = [ 500 x ( 1,20 – 1 ] / 2
Stawka = [ 500 x 0,20 ] / 2
Stawka = 100 / 2
Stawka = 50 zł

Przykład (value — kurs 1,50, budżet 500zł)

Stawka = [ 500 x ( 90 % x 1,50 – 1 )] / 1,50 – 1
Stawka = [ 500 x ( 1,35 – 1) ] / 0,50
Stawka = [ 500 x 0,35 ] / 0,50
Stawka = 175 / 0,50
Stawka = 350 zł

Zalety:

+ optymalne zarządzanie kapitałem
+ określenie procentowych szans zwycięstwa
+ system maksymalizuje współczynnik tempa wzrostu w długim okresie

Wady:

– konieczna jest duża wiedza z zakresu zakładów bukmacherskich i obstawianych dyscyplin sportowych
– złożoność systemu (dla doświadczonych graczy)

Ciąg Fibonacciego

Ciąg Fibonacciego to wzór, który został wymyślony na początku XIII wieku przez Leonarda z Pizy i służyć miał opisywaniu rozmnażania królików. Co ciekawe swoją nazwę zawdzięcza Edwardowi Lucasowi, który nazwał go tak dopiero w XX wieku.

W aspekcie zakładów bukmacherskich system ten możemy rozpatrywać jako formę progresji, która jednak jest nieco bardziej złożona od Martinagle. Na pewno Ciąg Fibonacciego jest o wiele mniej ryzykowany, ponieważ w tym przypadku stawką zakładu będzie suma dwóch poprzednich stawek.

Rozkład stawek poczynając od 1 zł:

Etap 1: 1 zł,
Etap 2: 1 zł,
Etap 3: 2 zł,
Etap 4: 3 zł,
Etap 5: 5 zł,
Etap 6: 8 zł,
Etap 7: 13 zł,
Etap 8: 21 zł,
Etap 9: 32 zł,
Etap 10: 55 zł,
Etap 11: 89 zł,
Etap 12: 144 zł,
Etap 13: 233 zł, itd.

Co warte podkreślenia po wygranym zakładzie nie cofamy się tu do początku, a tylko o jeden pozom. Grę tym systemem od początku zaczynany dopiero po dwóch kolejnych wygranych.

Przykład:

Zaczynając od poziomu dziesiątego (stawka 55 zł), wygrywając po raz pierwszy kolejny zakład gramy za 32 zł (poziom dziewiąty). Wygrywając na tym etapie, trzeci zakład zaczynamy od stawki początkowej, którą sobie określiliśmy (55 zł – dziesiąty poziom). Przegrywając, zaczynając od poziomu dziesiątego (stawka 55 zł) kolejny zakład gramy o poziom wyżej (poziom jedenasty – 89 zł). Przegrywając na tym etapie, dalej idziemy w górę (poziom dwunasty – 144 zł, itd.)

Zalety:

+ mniejszy udział kapitału niż przy zwykłej progresji
+ wolniejszy wzrost stawek

Wady:

– duże ryzyko bankructwa przy serii porażek
– niewielki zysk
– konieczność posiadania dużego kapitału

System 1-3-2-6

System 1-3-2-6 przez wielu nazywany jest rosnącą progresją. Interesuje wielu graczy z tego względu, że daje szanse na zysk w krótkiej perspektywie czasu. Gracz może tu wygrać nawet cztery razy z rzędu.

Przykład (przy kursie 2,0; budżet 2 j):

I etap stawiamy za 1 jednostkę – jeśli wygramy mamy 2 j. , jeśli przegramy — tracimy 1 j.

II etap stawiamy całość dostępnych środków, czyli 3 j. (2 j. budżetu początkowego i 1 j zysku z pierwszego etapu); – jeśli wygramy, na naszym koncie znajdzie się 6 j., jeśli przegramy, to tracimy wszystko, czyli nasz bankroll – 2 j.

III etap: Gramy za 2 j. zostawiając w budżecie 4j. – jeśli wygramy, na naszym koncie znajdzie się 8 j., jeśli przegramy, kończymy grę z zyskiem +2 j.

IV etap: Jest naszą „chwilą prawdy”. Albo grę zakończymy ze sporym zyskiem, albo wyjdziemy „na zero”. Z naszego dotychczasowego budżetu (8j.) stawiamy 6j. – zostawiając sobie 2j. w bankrollu. Jeśli wygramy, to nasz zysk netto wyniesie 12j. – jeśli przegramy, to zostaje nam w budżecie nasz kapitał początkowy 2j. i możemy rozpocząć naszą grę od nowa.

Zalety:

+ możliwość uzyskania wysokich wygranych przy niewielkim kapitale
+ duże zabezpieczenie strat

Wady:

– trudność w ukończeniu systemu
– duża wiedza sportowa

Surebety

Surebety to chyba najpewniejsza forma zawierania zakładów bowiem niezależnie od tego, jak zakończy się dane wydarzenie i tak otrzymamy zysk. Podstawą tego systemu jest obstawienie wszystkich możliwości, a więc 1/X/2 w zakładach 3-drogowych i 1/2 w zakładach 2-drogowych.

Co warte podkreślenia na surebetach zarobimy tylko wtedy, jeśli zakłady będziemy stawiać u kilku bukmacherów. W każdym musimy uchwycić największy kurs na dane zdarzenie. Przyjmuje się, że Surebety mogą dać od 1 do 5% zysku.

Przykład:

Największe kursy na zdarzenie:
Wygrana gospodarzy: 8,00
Remis: 6,00
Wygrana gości: 1,50

Zakładamy, że mamy do dyspozycji sumę 1000 zł i obstawiamy za nią wszystkie trzy możliwości:

Stawiamy 130.43 PLN na 1 u bukmachera „A”
Wygrywamy: 130.43 x 8,00 = 1043.44
Nasz zysk wynosi: 43.44 PLN

Stawiamy 173.91 PLN na remis u bukmachera „B”
Wygrywamy: 173.91 x 6,00 = 1043.46
Nasz zysk wynosi: 43.46 PLN

Stawiamy 695.65 PLN na 2 u bukmachera „C”
Wygrywamy: 695.65 x 1,50 = 1043.47
Nasz zysk wynosi: 43.47 PLN

Zabierając się za surebety pamiętać musicie o tym, aby mieć na takie zakłady odpowiedni kapitał w wysokości minimum kilku tysięcy złotych. Poza tym, jak już wspomnieliśmy, niezbędne są konta u kilku bukmacherów.

Zalety:

+ niemal 100% pewność zysku
+ nie trzeba mieć żadnej wiedzy sportowej

Wady:

– niezbędny jest wysoki kapitał
– posiadanie wielu kont w firmach bukmacherskich
– system dla doświadczonych graczy
– możliwe limity bukmacherskie
– istnieje prawdopodobieństwo zaistnienia sytuacji od nas niezależnych (np. krecz w tenisie), które przyczynią się do straty części kapitału

UWAGA! Stawiając między innymi na zakłady z tenisa, możliwa jest strata dużej ilości kapitału. Na przykład, kiedy jeden z bukmacherów krecz rozlicza jako przegraną lub zwraca w przypadku jego zaistnienia postawioną stawkę.

Polecany system

Jeśli mielibyśmy coś polecić doświadczonym graczom, postawilibyśmy tutaj na system Kelly, który co najważniejsze ogranicza do minimum ryzyko utraty kapitału. Przypomnijmy jednak, że w grze tym systemem niezbędna jest odpowiednia wiedza z dziedziny granych zakładów, a więc znajomość określonych dyscyplin jest tu wskazana.

Mniej doświadczeni gracze zacząć mogą natomiast od płaskiej stawki. Warto jednak, aby zastosowali przy tym przedziały kursowe.

Podsumowanie

Wyżej wymieniliśmy kilka różnych systemów gry, które są najpopularniejsze. Oczywiście powstało ich o wiele więcej. Tym bardziej że każdy system można modyfikować wedle własnych potrzeb. Należy pamiętać, że system bukmacherski określa sposób stawkowania zakładów.

Pamiętajmy także o tym, że nie ma 100% systemu gwarantującego zyski. Każdy z nich dla jednego gracza może przynosić profity, podczas kiedy w przypadku drugiego generować straty. Zależne jest to przede wszystkim od skuteczności granych typów, bo te w każdym systemie poza surebetami są bardzo ważne.

Poza tym należy być czujnym i na bieżąco sprawdzać, czy dany system przynosi nam zyski. Jeśli jest inaczej, nie wahaj się go zmienić. W myśl sentencji: Jeśli to, co robisz nie zbliża Cię do Twoich celów, oznacza to, że Cię od nich oddala.

Czy artykuł okazał się pomocny?
(4 opinii, 4.8 średnia)

scroll top