logo xwin.pl

Odpowiedzialny hazard

Słowo hazard jest bardzo szybko odrzucane przez osoby korzystające z zakładów bukmacherskich.Gra nie jest traktowana jako uzależnienie. Samodzielne sprawdzenie poziomu uzależnienia jest bardzo trudne. Potrzebna jest wiedza i dogłębne poznanie tematyki problemu.

Definicja hazardu

Samo słowo hazard wywodzi się z języka arabskiego i odwołuje się do pierwszych gier losowych, jakimi było rzucanie kośćmi. Hazard definiowany jest jako udział w zdarzeniach, w których celem jest przyjmowanie lub obstawianie pieniędzy na konkretne zdarzenia, w celu pomnożenia korzyści majątkowych. O powodzeniu decyduje czynnik losowy.

Hazardzistą nazywana jest osoba, która ryzykuje utratę swojego kapitału, aby uzyskać nie tylko korzyści finansowe, ale również satysfakcję emocjonalną. Według badań CBOS sam hazard jest różnie postrzegany przez Polaków, którzy potrafią znacząco bagatelizować sprawę problemu, nazywając hazardem samo życie.

Kluczem do zrozumienia problemu jest jasna kategoryzacja pojęć. Sam udział w grach hazardowych w stopniu zrównoważonym i pełni kontrolowanym nie jest zły. Problemem jest uzależnienie od gier hazardowych, wykluczające normalne funkcjonowanie osoby w grupie oraz poza nią. Uzależnienie od hazardu stawiane jest na tym samym poziomie co alkoholizm. Oznaczany jest jako choroba nieuleczalna, której objawy można wyłącznie zatrzymać.

Jak rozpoznać uzależnienie

Gracz rozpoczynający swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi musi mieć świadomość czyhającego zagrożenia. Dzięki wielu latom badań wyodrębniono grupę cech, które charakteryzują osoby szczególnie narażone na uzależnienie.

Cechy osoby narażonej na uzależnienie od hazardu:

 • Brak odczuwania potrzeby wypoczynku
 • Stawianie pieniędzy na pierwszym miejscu w hierarchii potrzeb
 • Niezdrowy sposób myślenia o rywalizacji – chęć nieustannego wygrywania
 • Narcyzm, nieustanna potrzeba otrzymywania pochwał i gratulacji
 • Procoholizm

Warto mieć świadomość, czym charakteryzują się także gracze, którzy  są dotknięci uzależnieniem:

 • Nieustanna chęć gry – podstawowy i najbardziej rzucający się w oczy fakt; gracz nie jest w stanie podporządkować swojego życia innym wydarzeniom, aniżeli tylko obstawianie kolejnych spotkań
 • Zmiana osobowości – osoba uzależniona nie potrafi dogadywać się z ludźmi; przemawia przez nią przede wszystkim irytacja, zachowuje się nerwowo i łatwo wyprowadzić ją z równowagi
 • Zmiana wartości – poza grą nie ma już innych przyjemności; radość z życia codziennego schodzi na bok
 • Niedostrzeganie negatywów – osoba uzależniona nie potrafi działać pomimo wyniszczających skutków gry – przeciwnie, kolejne niepowodzenia są źródłem kolejnych prób, które dodatkowo napędzają gracza. Nie ma sytuacji, której osoba uzależniona nie odebrałaby jako sygnał do przestania gry; ignoruje wszystkie fizyczne i psychiczne skutki gry
 • Szukanie winnych – osoba uzależniona nie widzi winy po swojej stronie i szuka usprawiedliwień we wszystkim
 • Zadłużanie – zapożyczanie, zadłużanie, sprzedawanie dobytku, a nawet kradzieże i inne sposoby łamania prawa, by móc tylko kontynuować grę – najpoważniejsza i ostateczna faza uzależnienia

Etapy uzależnienia

Uzależnienie nie bierze się znikąd. Proces jest długotrwały i dzieli się na etapy:

 • etap zwycięstw – nie występuje w każdym przypadku, jednak na początku typer może odnosić spore wygrane, co dodatkowo napędzi jego wiarę we własne możliwości; buduje przekonanie, że większe nakłady będą prostą drogą do jeszcze większych zysków
 • okres strat – po dobrym okresie musi nastąpić kryzys i tylko od gracza zależy, jak sobie z nim poradzi – może wyciągnąć wnioski, ograniczyć grę lub zmienić strategię w celu uniknięcia uzależnienia, bądź też może próbować się odegrać za wszelką cenę i w bardzo krótkim czasie – to najprostsza droga do uzależnienia
 • desperacja – po utracie środków następuje krótka refleksja „co dalej?”, jednak nie powstrzymuje gracza przed dalszym uprawianiem hazardu; rozpoczyna zapożyczanie się, szukanie instytucji, które mogłyby pożyczyć środki na dalszą grę, a także wyprzedawanie swojego dorobku w celu pozyskania pieniędzy na odrobienie strat. Wpada w spiralę, która nakazuje mu grę, nawet w przypadku braku ochoty.
 • alienacja – jeśli hazardzista nie powie „stop” w odpowiednim momencie, grożą mu poważne konsekwencje – finansowe kłopoty będą powodem piętrzenia się kolejnych kłopotów – w pracy, kontaktach z bliskimi oraz znajomymi; bez odpowiedniej pomocy gracz może przepłacić nawet śmiercią z rąk własnych, albo osób u których się zapożyczył

Typy hazardzistów

Nie każdy hazardzista to człowiek uzależniony. Organizacje zajmujące się badaniem całego rynku przekonują, że istnieje co najmniej pięć różnych typów osobowych hazardzisty, które można wyróżnić.

 • Początkujący Notuje małe porażki, bo dopiero poznaje świat zakładów bukmacherskich. Nie zastanawia się wiele nad swoimi porażkami. Tę grupę tworzą najczęściej młodzi ludzie.
 • Rozrywkowy Zakłady bukmacherskie traktuje jako przyjemny dodatek do swojego życia. Przeznacza określoną kwotę na grę i nie oczekuje, że przyniesie konkretnych zysków. Porażka jest wkalkulowana na samym początku. Osoby znajdujące się w tej grupie mają świadomość zagrożeń, jakie niesie uzależnienie, dlatego pozwalają sobie na grę tylko w momencie, gdy mają pewność, że porażka nie wpłynie negatywnie na ich funkcjonowanie.
 • Kontrolujący grę Ta grupa dzieli się na dwie mniejsze podgrupy. Jedna z nich to gracze kontrolujący grę ze względu na wcześniejsze niepowodzenia, które w sposób traumatyczny odbiły się na psychice uczestnika gier hazardowych. Straciły rzecz sporo wartą materialnie bądź sentymentalnie. Druga grupa to świadomi gracze, którzy wiedzą, do czego prowadzi hazard, stąd ich niskie stawki na zakłady. Obie grupy łączy powściągliwość do ryzyka związanego z grą.
 • Zawodowcy Zawodowcy ograniczają ryzyko porażek za pomocą statystyk. Traktują grę jako zawód. Są odpowiednio przygotowani do pełnienia go poprzez przede wszystkim trening nad własną psychiką. Zawodowcy nie pozostawiają gry ślepemu losowi, a biorą udział tylko w takich grach, w których poza czynnikiem losowym kluczowa jest wiedza i taktyka obrana przez gracza.
 • Przegrani i uzależnieni Grupa, która potrzebuje już pomocy specjalistów. Opisywana wcześniej, jako przykład nieradzenia sobie z uzależnieniem od hazardu. Chęć gry, stawiania i wygrywania, ale również zaspokajania tym samym potrzeb sprawia, że gracze stawiają na szali zwycięstw również swoje zdrowie, pracę oraz relacje międzyludzkie. Nie potrafią jasno odciąć się od gry bez pomocy z zewnątrz, bowiem sami nie dostrzegają problemu.

Sprawdź, czy jesteś uzależniony

Prowadzący jedną z organizacji niosących pomoc uzależnionym od hazardu opracowali prosty test, który pozwoli szybko poznać, czy związki przekraczają już granice normy w przypadku osoby odpowiadającej.

Szczerze odpowiedz na następujące pytania:

 • Czy kiedykolwiek traciłeś czas przeznaczony na pracę lub szkołę z powodu hazardu?
 • Czy uprawianie hazardu powodowało kiedykolwiek, że twoje życie rodzinne stawało się nieszczęśliwe?
 • Czy hazard wpływał na twoją reputację?
 • Czy kiedykolwiek odczuwałeś wyrzuty sumienia po grze?
 • Czy kiedykolwiek uprawiałeś hazard, aby zdobyć pieniądze na spłatę długów albo by rozwiązać finansowe trudności?
 • Czy uprawianie hazardu powodowało zmniejszenie się twojej ambicji lub skuteczności?
 • Czy po przegranej czułeś, że musisz wrócić, tak szybko jak to możliwe, by odrobić swoje straty?
 • Czy po wygranej miałeś silny przymus, aby wrócić i wygrać więcej?
 • Czy często uprawiałeś hazard dopóki twoja ostatnia złotówka została przegrana?
 • Czy kiedykolwiek brałeś pożyczki, aby sfinansować swój hazard?
 • Czy kiedykolwiek sprzedałeś coś, aby sfinansować hazard?
 • Czy byłeś niechętny, aby użyć „hazardowych pieniędzy” na normalne wydatki?
 • Czy hazard powodował, że przestawałeś dbać o dobrobyt własny lub swojej rodziny?
 • Czy kiedykolwiek uprawiałeś hazard dłużej niż zaplanowałeś?
 • Czy kiedykolwiek grałeś, aby uciec od zmartwień i kłopotów?
 • Czy kiedykolwiek popełniłeś lub rozważałeś popełnienie nielegalnego czynu, aby sfinansować hazard?
 • Czy uprawianie hazardu powodowało, że masz kłopoty ze snem?
 • Czy kłótnie, rozczarowania lub frustracje wywołują w twoim wnętrzu impuls do hazardu?
 • Czy kiedykolwiek miałeś pragnienie, aby świętować jakieś szczęśliwe wydarzenia poprzez uprawianie hazardu przez kilka godzin?
 • Czy kiedykolwiek brałeś pod uwagę autodestrukcję lub samobójstwo w wyniku twojego hazardu?

Jaki jest Twój wynik? Autorzy testu uważają, że jeśli w przynajmniej siedmiu pytaniach padła odpowiedź twierdząca, to rozwiązujący test powinien skontaktować się ze specjalistami, aby porozmawiać o swoim problemie.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli po przeczytanie tego artykułu sprawiło, że nie jesteś pewny/pewna swojego stosunku do hazardu warto, aby porozmawiać o tym ze specjalistą.

W każdym województwie znajdują się poradnie, które mają na celu leczenie uzależnienia od hazardu, ale również zapobieganie takim sytuacjom.

Każdy z graczy powinien szerzej zapoznać się z teorią dotyczącą uzależnienia od hazardu, historiami ludzi zniszczonych przez nałóg, którzy rozpoczynali od niewinnej gry. Zbiorem wielu ciekawych artykułów jest strona www.hazardzisci.org . Od dłuższego czasu nie jest aktualizowana, jednak pozostawione archiwum jest bardzo cenne dla osób potrzebujących pomocy.

Portalem, który wszedł w miejsce wyżej wymienionego jest http://www.anonimowihazardzisci.org/, który zapewnia pomoc osobom uzależnionym od hazardu.

Ciekawym doświadczeniem może być śledzenie bloga dziennikarza Przeglądu Sportowego, Łukasza Cielemęckiego, który otwarcie przyznaje się do swoich problemów z hazardem. W związku z nim stracił bliskie osoby, a także ogromną część swojego mienia. Swoimi uczuciami, także po przebyciu terapii, postanowił opisywać na blogu o wymownej nazwie – „witam w piekle. Dostępny jest pod tym adresem: http://witam-w-piekle.przegladsportowy.pl/

Instytucje i strony, które pomagają uzależnionym od hazardu:

 • http://www.hazardzisci.org/ – zbiór wielu artykułów dotyczących hazardu
 • http://www.anonimowihazardzisci.org/
 • Forum osób uzależnionych od hazardu – sposoby leczenia, pomoc, studium przypadków – http://www.hazardzisci.org/forum/
 • Blog Łukasza Cielemęckiego, dziennikarza Przeglądu Sportowego: http://witam-w-piekle.przegladsportowy.pl/
scroll top