logo xwin.pl

Legalni bukmacherzy w Polsce

Dodano: 5 kwietnia 2018

|| Aktualizacja: 14 marca 2019

27 komentarzy
Legalni bukmacherzy

Nowelizacja ustawy hazardowej z 1 kwietnia 2017 roku znacznie zmieniła polski rynek zakładów bukmacherskich. Wiele zagranicznych firm wycofało się z oferowania swoich usług, a dla polskich typerów pozostało siedmiu bukmacherów, którzy dzięki licencji Ministra Finansów, są w pełni legalnymi podmiotami. Tylko u nich zgodnie z polskim prawem można obstawiać.

Szukasz legalnego bukmachera? Fortuna oferuje dla nowych graczy zakład bez ryzyka 115 zł – sprawdź

Po wejściu nowego prawa m.in. takie firmy jak Bet365, Betsson, Betsafe czy Pinnacle zdecydowali się wycofać z Polski, ponieważ dalsza ich działalność wiązałaby się z łamaniem prawa. Wciąż na polskim rynku pozostali popularni wśród polskich graczy Bet-at-home, Expekt i Unibet, ale dalsza gra u nich wiąże się z prawnymi reperkusjami, co w skrócie oznacza, że jest nielegalna.

Przed wejściem nowej ustawy hazardowej szacowało się, że aż 90% rynku zakładów bukmacherskich było udziałem zagranicznych firm. Po tym jak ci bukmacherzy opuścili Polskę na znaczeniu zyskały firmy posiadające polską licencje, które przejmują graczy od zagranicznych podmiotów oraz pozyskują nowych klientów.

Legalni bukmacherzy

Kwietniowa nowelizacja ustawy hazardowej na chwilę obecną skazuje polskich typerów na grę u siedmiu licencjonowanych bukmacherów. To nie oznacza, że rynek ten nie zostanie powiększony. Zagraniczni bukmacherzy chcąc powrócić do Polski muszą uzyskać licencje na oferowanie zakładów wzajemnych od polskiego Ministerstwa Finansów. Na taki krok zdecydował się światowy potentat Bwin, który złożył formalny wniosek o przyznanie licencji i za jakiś czas ponownie będzie dostępny dla polskich typerów.

Legalny bukmacher, czyli bukmacher posiadający polską licencje na oferowanie zakładów wzajemnych.

Na chwilę obecną polscy gracze mogą liczyć na ośmiu bukmacherów, którzy kierują swoją ofertę poprzez zakłady online.

BukmacherLicencja na zakłady onlineBonus powitalnyKod promocyjnyStrona bukmachera
FortunaOd 2012 rokuZakład bez ryzyka 115 zł
100% od depozytu 400 zł
XWINefortuna.pl
TotolotekOd 2013 rokuDarmowy zakład 20 zł
100% od depozytu 1000 zł
BONUSOWOtotolotek.pl
LVBETOd 2016 rokuBez depozytu 20 zł
Bonus z mnożnikiem x100 do 1000 zł
PROMO2018lvbet.pl
STSOd 2012 roku100% od depozytu 1000 złbraksts.pl
forBETOd 2016 roku100% od depozytu 600 złbrakiforbet.pl
EtotoOd 2014 rokuZakład bez ryzyka 50 złbraketoto.pl
MileniumOd 2012 roku100% od depozytu 760 złbrakmilenium.pl
TOTALbetOd 2018 rokuDarmowy zakład 25 zł
100% od depozytu do 500 zł
braktotalbet.pl
Legalni bukmacherzy 2018 - główne informacje

Granie u legalnych bukmacherów wiąże się z podatkiem od każdego zawartego zakładu. Funkcjonują dwie stawki podatkowe:

  • 12% od stawki każdego zawartego zakładu (np. stawiając zakład za 100 PLN, rzeczywista stawka wynosi 88 PLN)
  • 10% powyżej wygranych 2280 PLN

W obu przypadkach to bukmacher odprowadza podatek, stąd gracz nie musi zaprzątać sobie nim głowy. Wypłacona kwota na konto z wygranej jest już w pełni „czysta”.

Nowa ustawa stworzyła dla licencjonowanych bukmacherów atrakcyjne możliwości funkcjonowania, bo raz – znacznie ograniczyła ilość dostępnych firm, dwa – zezwala na legalną reklamę w TV, prasie, internecie bądź przy wydarzeniach sportowych. Dla graczy w znaczny sposób (przynajmniej na razie) uszczupliła wybór i skazała na grę z podatkiem. Co jednak pozytywnego, gracz korzystający z licencjonowanego bukmachera ma pewność respektowania przez niego wszelkich regulaminów oraz tego, że jest w pełni wypłacalny dbając o przestrzeganie polskiego prawa.

Ustawa hazardowa zgodna z prawem Unii Europejskiej

7 grudnia 2017 Komisja Europejska poinformowała, że odrzuca wnioski związane ze skargami na Flaga Unii Europejskiej i Polskipolską ustawę hazardową i zamyka wszystkie postępowania związane z tym tematem. Oznacza to, że nowelizacja ustawy hazardowej z 1 kwietnia 2017 jest zgodna z prawem Unii Europejskiej i musi być respektowana przez wszystkie podmioty – krajowe, jak i zagraniczne.

W praktyce taka decyzja Komisji Europejskiej powoduje, że bukmacherzy działający na terenie Polski bez licencji Ministra Finansów łamią prawo Polski oraz Unii Europejskiej. Do tej pory część firm działając w Polsce nielegalnie powoływała się na prawo Unii Europejskiej. Od teraz tego typu proceder będzie nieskuteczny.

Rejestr domen zakazanych

Bukmacherzy, którzy nie posiadają polskiej licencji, w Polsce są nielegalni. Nowelizacja ustawy hazardowej skutecznie wyeliminowała zagraniczne podmioty tworząc rejestr domen zakazanych, który blokuje domeny.

Nowe prawo obliguje internetowych dostawców do blokowania stron, które znajdują się w rejestrze domen zakazanych prowadzony przez Ministerstwo Finansów. W ten sposób strony internetowe nielegalnych bukmacherów są niedostępne dla graczy z Polski.

Obecnie w rejestrze domen zakazanych znajduje się ponad 1000 zablokowanych stron nielegalnych operatorów hazardowych.Ministerstwo Finansów na bieżąco aktualizuję listę, co eliminuję zjawisko szarej strefy.

Nowe licencje dla bukmacherów

W 2017 roku Ministerstwo Finansów wydało tylko jedną nową licencję na oferowanie zakładów sportowych. Nowym bukmacherem na polskim rynku będzie Superbet, który w pierwszych miesiącach będzie działał za pośrednictwem punktów stacjonarnych. Spekuluję się, że w Internecie nowy bukmacher pojawi się dopiero w 2018 roku.

Według informacji portalu money.pl do Ministerstwa Finansów po wejściu nowelizacji ustawy hazardowej wpłynęło 10 wniosków o licencje. Co jednak istotne, jak donosi informator portalu money.pl, państwowi urzędnicy nagminnie odrzucają aplikację zagranicznych bukmacherów grając na zwłokę.

– Szukano kruczków prawnych w ich pismach. Zagraniczni bukmacherzy mają gigantyczne bazy klientów z okresu, gdy działali nielegalnie. Wystarczy, że je odmrożą i szybko podbiją rynek.

Jak się okazuje, Ministerstwo Finansów nie śpieszy się z wydawaniem nowych licencji, a na polskim rynku internetowym wciąż do dyspozycji jest siedmiu legalnych bukmacherów.

Totalbet

W styczniu 2018 licencję na oferowanie zakładów w punktach stacjonarnych otrzymał nowy bukmacher Totalbet. W marcu uzyskał on koncesję również na prowadzenie zakładów przez Internet.

Totalbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. należy do polskiego krezusa, Zbigniewa Benbenka, który jest właścicielem Grupy ZPR Media w skład której wchodzi m.in. Super Expres, eska.pl, FOKUS TV czy radio WAWA. Miesięcznie media te generują około 12 milionów internautów.

Polskiego Totalbet nie należy mylić z rumuńskim bukmacherem o tej samej nazwie. To zupełnie dwa różne podmioty, które łączy tylko nazwa.

Totalbet oficjalnie wystartował na początku lipca 2018, a jego usługi dostępne są pod adresem totalbet.pl.

Cherry Online

29 czerwca 2018 Ministerstwo Finansów poinformowało o przyznaniu nowej licencji dla spółki Cherry Online. To zagraniczny podmiot, w którego w skład wchodzi m.in. bukmacher ComeOn, który jakiś czas temu działał na terenie Polski (przed nowelizacją ustawy hazardowej).

Spekuluje się, że spółka Cherry Online uruchomi bukmachera o nazwie PZBuk (Polskie Zakłady Bukmacherskie). Planuje się, że nowy gracz na rynku pojawi się w 2018 roku.

Betclic wraca do Polski!

26 września 2018 roku licencje na oferowanie zakładów online uzyskała spółka BEM Operations Limited, która jest właścicielem marki Betclic. To bardzo znany w Polsce bukmacher, który przed wprowadzeniem ustawy hazardowej cieszył się dużą popularnością w naszym kraju. Betclic oferował atrakcyjne promocje m.in. bonus cashback 200 zł dla nowych graczy, a twarzą bukmachera był znany komentator sportowy, Mateusz Borek.

Jak na razie nie jest znana dokładna data powrotu Betclic do Polski, ale pierwszy krok, czyli uzyskanie licencji od Ministra Finansów, został wykonany! Spółka BEM Operations Limited jest właścicielem domeny betclic.pl i najprawdopodobniej pod tym adresem będzie dostępny ten bukmacher.

Betfan

29 października 2018 roku branżę hazardową w Polsce obiegła informacja, że Ministerstwo Finansów przyznało kolejną koncesje na zakłady online. Nowym bukmacherem na rynku będzie Betfan, który uzyskał licencje na oferowanie zakładów w Internecie.

Betfan swoje usługi świadczył będzie za pośrednictwem domeny betfan.pl. To polski bukmacher z siedzibą w Warszawie przy ulicy Śmiała 26. Co ciekawe, prezesem zarządu spółki BetFan sp. z o.o. Sp. z o.o.  jest Piotr Sienkiewicz, który w przeszłości pracował w Totolotku i forBET.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy bukmacher Betfan oficjalnie rozpocznie swoją działalność!

Osiem wniosków o licencje

Redaktor naczelny grupy portali goal.pl, Cezary Brzuzy, który dostarcza na bieżąco informacji z rynku zakładów, poinformował, że aktualnie Ministerstwo Finansów rozpatruje osiem wniosków o licencje na zakłady sportowe.

Brzuzy podał na twitterze, że sześć podmiotów stara się o licencje na Internet i punkty stacjonarne. Jednym z wnioskodawców jest zagraniczna firma. Redaktor goal.pl nie wyklucza, że inni zagraniczni bukmacherzy starają się o licencję, którzy założyli spółki w Polsce. Tak zrobił m.in. rumuński Superbet.

Dyskusja na twitterze - zrzut ekranu

Dopytaliśmy Cezarego Brzuzy, który zagraniczny bukmacher, jego zdaniem, stara się o wejście do Polski. W jego domysłach jest to Bwin, choć nikt nie ma, co do tego pewnej informacji.

Aktualna lista koncesji od Ministerstwa Finansów (Marzec 2019)

1.   FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie (KRS: 0000002455, NIP: 548-11-92-629, REGON: 070707400) – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r. nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565;

2.   Milenium Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (KRS: 0000182607, NIP: 782-22-80-615, REGON: 634526323) – zezwolenie z dnia 16 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599;

3.   Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000080269, NIP: 642-21-87-001, REGON: 273378209) – zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12;

4.   TOTOLOTEK S.A. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000027214, NIP: 524-03-02-341, REGON: 010333455) – zezwolenie z dnia 20 czerwca 2013 r. nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485;

5.   E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS 0000370248, NIP 5272639256, REGON 142666660) – zezwolenie z dnia 28 listopada 2014 r. nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17;

6.   forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS:0000263257, NIP: 5482487290, REGON: 240448217) dawniej Casino Games Sp. z o.o.- zezwolenie z dnia 4 maja 2016 r. nr PS4.6831.10.2016;

7.   LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000534588, NIP: 954-275-17-76, REGON: 360297047) – zezwolenie z dnia 13 maja 2016 r. nr PS4.6831.9.2016.EQK.

8. Totalbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000662497, NIP: 1132929621, REGON: 366521110) – zezwolenie z dnia 22 marca 2018 r. nr PS4.6831.15.2017.

9. Cherry Online Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS:0000678163, NIP: 1132942188, REGON: 367291480) – zezwolenie z dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017.

10. BEM Operations Limited z siedzibą na Malcie, Level 3, Tagliaferro Bussines Centre, Gaiety Lane, Sliema, działająca przez przedstawiciela: Pejot 1 Sp. z o.o., ul. Sokolnicza 5 lok. 19, 53-676 Wrocław (KRS:0000573383) – zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017.

11. BetFan sp. z o.o. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000727637, NIP: 5252747132, REGON: 369967041) – zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018.

(13 opinii, 4.7 średnia)

Źródło:

http://www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier/gry-hazardowe-przez-internet

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-5109_en.htm

scroll top