logo xwin.pl

Kontrowanie zakładów, czyli jak zapewnić sobie zysk?

Dodano: 15 lutego 2018

|| Aktualizacja: 4 listopada 2018

Brak komentarzy

Zakłady bukmacherskie to naprawdę ciężki kawałek chleba. Gdyby było inaczej, nie zarabiałoby na nich tylko kilka procent wszystkich grających. Trzeba jednak podkreślić, że większość przegrywających samych siebie stawia na straconej pozycji, gdyż do tej inwestycji, bo właśnie tak należy traktować zakłady bukmacherskie, nie podchodzą w pełni profesjonalnie.

Fortuna Early Cash-Out to narzędzie przypominające kontrę zakładu, które pozwala osiągnąć pewny zysk z kuponu!

Otóż konsekwencja w dążeniu do celu i przede wszystkim znajomość podstawowych pojęć jest tu postawą. Jednym z takich pojęć jest kontra. Czym jest kontra? Czy warto się na nią decydować i jeśli tak to kiedy? Na te i inne pytania dotyczące tego terminu postaramy się wam odpowiedzieć.

Czym jest kontra?

Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, czym jest owa kontra. Jeśli mielibyśmy ująć to w najprostszych słowach, to jest to zakład postawiony na rozstrzygnięcie przeciwne temu, które zostało złożone przez nas wcześniej.

Kontra = zakład przeciwny, który zapewni zysk lub zwrot stawki bez względu na wynik

Zawierana jest natomiast po to, aby bez względu na wynik spotkania z danego kuponu osiągnąć zysk lub przynajmniej zabezpieczyć się przed utratą zainwestowanej stawki. W zależności od tego ile zdarzeń jest na danym kuponie, kontra może dotyczyć zakładów akumulowanych bądź też singli.

W przypadku zdarzeń akumulowanych kontrę zazwyczaj stawia się przed spotkaniem. Jeśli natomiast nasz kupon jest singlem, to do kontry jeśli już podchodzimy, to zazwyczaj ma ona miejsce w formule zakładów LIVE.

Kiedy kontrować zakład?

Na to, kiedy kontrować zakład nie ma optymalnej odpowiedzi. Zależne jest to od kilku czynników. Wielu graczy w ogóle się na nią nie decyduje, gdyż nie chcą pomniejszać swojej ewentualnej wygranej. Bardzo często skutkuje to jednak tym, że nie wygrywają absolutnie nic, bo ostatni mecz na kuponie nie potoczył się po ich myśli.

Z pewnością wielokrotnie zdarzyło wam się, że kupon złożony z kilkunastu zdarzeń został przegrany tylko dlatego, że nie siadło nam na nim tylko jedno i w dodatku ostanie zdarzenie. Gdybyście zastosowali tutaj kontrę, to ten problem by was nie dotyczył i na pewno jakieś środki z tej inwestycji byście wynieśli.

Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy kontrować zakład, odnieśmy się do dwóch sytuacji. Po pierwsze niech to będzie kupon akumulowany.

Załóżmy, że złożyliście zakład, który składa się z ośmiu zdarzeń. Siedem z nich zostało trafionych i do wygrania większej sumy pieniędzy pozostało wam tylko jedno zdarzenie. Czy opłaca się zagrać kontrę na odwrotne rozstrzygnięcie od tego, jakie znajduje się na kuponie pierwotnym? Oczywiście, że tak jeśli wygrana na nim jest okazała. Warto też zdać sobie sprawę z tego, że kontrować kupony akumulowane należy tylko wtedy, kiedy zdecydowana większość zdarzeń na kuponie została trafiona.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku singli, a więc zdarzeń pojedynczych. Taką kontrę najlepiej przeprowadzić w zakładach LIVE i to wtedy, kiedy wynik spotkania jest zgodny z naszymi przedmeczowymi przewidywaniami. Jeśli nasza drużyna prowadzi, kurs na przeciwnika jest wówczas na tyle wysoki, że grając nawet za niewielką stawkę, możemy wygenerować zysk lub przynajmniej zabezpieczyć się przed utratą stawki.

Rodzaje kontry

Podkreślmy, że wyróżnić możemy dwa rodzaje kontry. Po pierwsze jest to kontra, która zapewnia zysk. Drugim rodzajem jest kontra ograniczająca wysokość porażki. Czym obie formy kontry się od siebie różnią?

Kontra:

  • zapewnia zysk
  • ogranicza wysokość porażki

Kontra zapewniająca zysk jak zresztą sama nazwa wskazuje ma nam zapewnić jakiś profit bez względu na rozstrzygnięcie danego spotkania. Oczywiście nie musi on być równy, choć zazwyczaj stawkę kontry wylicza się tak, aby niezależnie od rozstrzygnięcia osiągnąć proporcję 50-50% zysku. Proporcje mogą być jednak rozłożone bardzo różnie, np. 60-40% czy 70-30%.

Drugi rodzaj kontry związany jest bezpośrednio ze stawkami zainwestowanymi w zakłady. Co ważne nie tylko zakładu pierwotnego, ale również i kontry. Stawkę jej dobiera się w związku z tym tak, aby w przypadku trafienia tego zakładu stawki obu kuponów nam się zwróciły. Wówczas taki zakład nie przynosi nam żadnego profitu, ale także nie generuje straty.

Wyliczanie stawki kontry

Jako że wyliczanie stawki jest w kontrze bardzo ważne, poświęciliśmy jej specjalny podpunkt. Zobrazowaliśmy to na dwóch przykładach – jeden z nich dotyczy kontry generującej zysk 50-50%, drugi zwrotu stawki zakładów.

Wzór na kontrę w zakładach

stawka kontry = ewentualna wygrana kuponu / kurs ostatniego zdarzenia

Przykład: zakłady akumulowane — maksymalizacja zysku 50-50%

Mecz 1: Drużyna A – Drużyna B – 1 (1.60) – wygrany
Mecz 2: Drużyna A – Drużyna B – 1 (1.70) – wygrany
Mecz 3: Drużyna A – Drużyna B – 1 (2.30) – wygrany
Mecz 4: Drużyna A – Drużyna B – 1 (1.55) – wygrany
Mecz 5: Drużyna A – Drużyna B – 1 (1.45) – przed rozpoczęciem

Stawka: 100 PLN
Kurs: 14,06
Ewentualna wygrana: 1406 PLN

Do wygrania na takim kuponie mamy 1406 złotych i rzeczywiście wygranie takiej puli jest bardzo bliskie. Na kuponie pozostał jeden mecz i to z nie najwyższym kursem 1,45. Czy może skończyć się porażką? Większość z nas nie bierze jej pod uwagę i już planuje, jak spożytkuje wygrane pieniądze. Przezorny gracz zrobi jednak kontrę i niezależnie od wyniku i tak będzie cieszył się z wygranej. Za jaką stawkę ją postawi, chcąc osiągnąć równy zysk? Obliczmy to biorąc pod uwagę, że jest to zdarzenie 2-drogowe, a kurs na zwycięstwo drużyny przeciwnej wynosi 2,75.

1. Dzielimy ew. wygraną przez kurs zdarzenia:

1406 (ew. wygrana) : 2,75 (kurs zdarzenia) = 511 (stawka kontry)

2. Wyliczamy zainwestowaną w zakłady kwotę:

100 PLN (stawka 1 zakładu) + 511 PLN (stawka kontry) = 611 PLN (ogólny wydatek)

3. Obliczamy, ile wygramy po zagraniu kontry:

1406 PLN (wygrana niezależnie od tego, jaki zakład trafimy) – 611 PLN (ogólna kwota stawek) = 795 PLN (czysty zysk)

W porównaniu z pierwszą wygraną stracimy więc ponad 500 PLN zysku na czysto, ale niczym nie ryzykujemy.

Przykład zakłady akumulowane — zwrot stawki

Mecz 1: Drużyna A – Drużyna B – 1 (1.60) – wygrany
Mecz 2: Drużyna A – Drużyna B – 1 (1.70) – wygrany
Mecz 3: Drużyna A – Drużyna B – 1 (2.30) – wygrany
Mecz 4: Drużyna A – Drużyna B – 1 (1.55) – wygrany
Mecz 5: Drużyna A – Drużyna B – 1 (1.45) – przed rozpoczęciem

Stawka: 100 PLN
Kurs: 14,06
Ewentualna wygrana: 1406 PLN

Naszym celem jest zwrot stawki, a więc 100 PLN postawionych na pierwszy zakład i tego, co zainwestujemy w kontrę.

1. Obliczamy stawkę, aby zwrócić zainwestowane 100 PLN:

100 PLN (stawka) : 2,75 (kurs) = 36 PLN stawka na kontrę, aby odzyskać (100 PLN)

Jeśli kontrę zagramy za 36 PLN – wygramy 100 PLN, a więc odzyskamy stawkę pierwszego zakładu. Stracimy jednak to, co zainwestowaliśmy w kontrę, a więc owe 36 PLN. Za ile zatem zagrać kontrę?

2. Wyliczamy za ile zagrać kontrę, aby zwróciły nam się obie stawki:

60 (stawka kontry) x 2,75 (kurs) = 165 PLN (ew.wygrana z kontry)
165 PLN (ew.wygrana z kontry) – 100 PLN (stawka 1. zakładu) – 60 PLN (stawka kontry) = 5 PLN (zysk)

W takim przypadku kontra da nam nawet 5 PLN zysku.

Zamykanie zakładów przed czasem – funkcja cash out

Obecnie niektórzy bukmacherzy, między innymi firma Fortuna w swojej ofercie mają możliwość zamykania zakładów przed czasem, co dla wielu jest równoznaczne z kontrą, a nawet od niej korzystniejsze, bo nie wymaga składania kolejnego zakładu, co przecież nieraz wiąże się także ze złożeniem depozytu.

Z jednej strony jest to korzystne, ponieważ nie tracimy też na czasie, co jest ważne przy zakładach na żywo. Tam sytuacja zmienić się może gwałtownie, a jeśli przed zagraniem kontry wcześniej musimy złożyć jeszcze depozyt, zmiany mogą być dla nas niekorzystne i po nich zagranie kontry może już nie być opłacalne.

Problem jednak w tym, że zakłady zamykane przed czasem nie dają nam wygranej na tak wysokim poziomie, jak ma to miejsce przy zagraniu kontry. Dokładny algorytm wyliczania wygranej w takiej sytuacji przez bukmacherów nie jest przez nich odtajniony, ale wiadome jest, że zamykając zakład, zyskamy mniej niż przy złożeniu kontry.

Podsumowanie

Jak w związku z tym jest z tą kontrą? Czy rzeczywiście jest ona skuteczna i warto z niej korzystać? Z pewnością nie zawsze, choć jeśli mówimy tu o dość wysokich wygranych, czy też zainwestowanych stawkach, to na pewno warto jest wziąć ją pod uwagę. Nawet kosztem tego, że ewentualna wygrana będzie nawet o połowę niższa. W tej sytuacji nie jest to ważne. Najważniejszy powinien być zysk.

Kontra to szansa dzięki której bez względu na wynik wygrywamy lub odzyskujemy zainwestowaną stawkę. Dlatego warto z niej korzystać.

Czy artykuł okazał się pomocny?
(1 opinii, 4 średnia)

scroll top