logo xwin.pl

Handicapy w zakładach bukmacherskich

Dodano: 15 lutego 2018

|| Aktualizacja: 4 listopada 2018

Brak komentarzy
Kupon z typami

W potocznym ujęciu handicap oznacza dawanie komuś przewagi. W zakładach bukmacherskich termin ten niczym się nie różni od codziennego znaczenia, jednak ma liczne zastosowania.

Oferta firm bukmacherskich nie sprowadza się tylko i wyłącznie do zakładów 1X2 jak to jest w zakładach 3-drogowych czy też 12 w zakładach 2-drogowych. Z bukmacherem możemy się zakładać w zdecydowanie szerszym zakresie. Nawet o coś fikcyjnego, co dotychczas nie miało miejsca. Przykładem takiego zakładu jest handicap, któremu postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej. Czym w związku w tym jest handicap i jakie jego rodzaje wyróżniamy?

Nie posiadasz konta w Fortunie? Zarejestruj się i odbierz zakład bez ryzyka 150 zł dla nowych graczy!

Co to jest handicap?

Najprościej rzecz ujmując, przez handicap rozumiemy ilość goli (punktów, setów, itp.), która zostaje przyznana jednej z drużyn i w oparciu o tę wartość następuje rozliczenie zakładu. Zazwyczaj handicapy dodawane są drużynom słabszym, aby wyrównać ich szanse z przynajmniej teoretycznie lepszym przeciwnikiem, choć w przypadku bukmacherów z szeroką ofertą dodawane mogą być także drużynom uznawanym za faworyta.

Handicap to punkty lub liczba goli dodawana do wyniku końcowego dla któreś ze stron/drużyn.

Przykład handicapu

Za przykład weźmy spotkanie Schalke z Hoffenheim, w którym kursy przedstawiają się następująco:

1 – 1,65
X – 3,90
2 – 5,25

Po zastosowaniu handicapu 0:1 wyglądają one tak:

1 – 2,38
X – 3,75
2 – 2,30

Przy zagraniu handicapu 0:1 zakład postawiony na Schalke zostanie trafiony tylko wtedy, kiedy drużyna ta wygra minimum 2 bramkami. Remis otrzymamy przy jej zwycięstwie jedną bramką, a 2 – kiedy wygra lub zremisuje drużyna Hoffenheim. W praktyce w związku z tym zakład na 2 to zakład identyczny z zakładem X2, choć kurs przy opcji z handicapem będzie wyższy. Wszystko dlatego, że bukmacher nakłada tu mniejszą marżę.

LVbet to bukmacher w Polsce, który oferuje najbardziej rozbudowane rynki z handicapów azjatyckich i azjatyckiej sumy goli.

Handicap europejski a azjatycki

Pośród handicapów rozróżniamy handicapy azjatyckie (AH) bądź też europejskie (EH).

Do określania handicapów europejskich zawsze wykorzystuje się liczby całkowite, a to dlatego, że musi mieć on trzy formy wyboru 1X2. Handicap europejski jest zatem zakładem 3-drogowym.

Przykład handicapu europejskiego:

Schalke – Hoffenheim (0:1)

1 – 2,38
X – 3,75
2 – 2,30

W handicapach azjatyckich do wyboru mamy tylko 2 opcje wyboru 1 lub 2. Jeśli natomiast wypadnie remis, to zwracana jest nam stawka zakładu (w zakładach, gdzie zwycięzca musi zostać wyłoniony, np. koszykówka zakład ważny jest łącznie z dogrywką).

Przykład handicapu azjatyckiego:

Schalke – Hoffenheim (0:1)

1 – 2,15
2 – 1,68

Rodzaje handicapów azjatyckich

1. Draw No Bet

Zdecydowanie najprostszy z handicapów azjatyckich, który określany jest terminem DNB lub AH0 i w praktyce oznacza – remis nie ma zakładu. Wywnioskować można z tego, że przy remisie stawka zakładu zostanie nam zwrócona.

Przykład:

Schalke 0 – Hoffenheim 0

1 – 1,27
2 – 3,55

Zakład postawiony na 1 wygrywa tylko przy zwycięstwie Schalke, natomiast na 2 przy wygranej Hoffenheim. Remis oznacza zwrot stawki zakładu.

2. Handicap połówkowy

Każdy handicap połówkowy niezależnie od swojej wartości początkowej wyklucza możliwość zakończenia spotkania remisem, a więc zwrot stawki tu nie nastąpi. Dla jednej z drużyn na starcie dodaje (+) lub odejmuje (-) wartość 0,5/1,5/2,5 itd.

Przykład:

Schalke -0,5 – Hoffenheim +0,5

1 – 1,65
2 – 2,20

W praktyce zagranie na Schalke -0,5 oznacza zwycięstwo tej drużyny obojętnie jakim wynikiem. Przy postawieniu na 2 zakład zostanie trafiony, jeśli drużyna gości wygra lub zremisuje spotkanie.

3. Handicap ćwiartkowy

Jest to najbardziej złożona forma handicapu azjatyckiego będąca połączeniem handicapu całościowego i połówkowego, które różnią się od siebie wartością +/- 0,25. Stawka zakładu jest tutaj po równo dzielona na jeden jak i drugi handicap.

Przykład:

Schalke -0,25 – Hoffenheim +0,25

Handicap taki jest identyczny z dwoma oddzielnymi zakładami, a więc:

– Schalke 0 – Hoffenheim 0
– Schalke -0,5 – Hoffenheim +0,5

Połowę stawki stawiamy tu zatem na handicap 0 i połowę na -/+ 0,25.

Kursy przedstawiają się wówczas następująco:

1 – 1,48
2 – 2,60

Tak więc grając handicap 0,25 za 100 PLN

– przy zwycięstwie Schalke (kurs 1,65) wygrywamy 165 PLN (zysk 65 PLN), bo handicap 0 i handicap -0,5 są trafione,
– przy remisie połowa stawki jest zwracana (50 PLN), bo handicap 0 dał nam „zwrot”, a połowa przegrana (50 PLN), bo handicap -0,5 jest przegrany,
– przy wygranej Hoffenheim przegrywamy całość, bo handicap 0 i handicap -0,5 są przegrane.

Zalety handicapów azjatyckich

  • Niższe marże bukmacherów niż przy grze 1X/X2
  • Wyższe kursy
  • Możliwość zwrotu stawki w przypadku remisu
  • Szansa na stratę tylko połowy stawki przy handicapach ćwiartkowych
  • Szansa wygranej mimo porażki danej drużyny
  • Większe szanse trafienia

Geneza powstania handicapów azjatyckich

Jak sama nazwa wskazuje handicapy azjatyckie powstały w Azji. Ich wprowadzenie miało przyciągnąć do gry większe grono graczy, dając im szansę składania zakładów 2-drogowych (12) zamiast 3-drogowych (1X2).

Jednak korzyści z tego tytułu płyną także do bukmachera, który dzięki wprowadzeniu linii azjatyckich jest w stanie zbilansować ryzyko związane z danym zdarzaniem. Wskutek tego bez względu na wynik bukmacher zawsze na takim zakładzie zarobi. Doskonałym przykładem jest tu linia handicapu azjatyckiego z równymi kursami 1,90 – 1,90.

Poza tym w handicapach azjatyckich mamy do czynienia z czynnikiem zrzucania kursu, który występuje zawsze, kiedy na jedną z opcji zagrane zostały zakłady za wysoką stawkę. Wówczas obniżając kurs, bukmacher zachęca graczy do tego, aby pograli oni drugą opcję, dzięki czemu bilansuje swoje ryzyko.

Zależności pomiędzy handicapem europejskim a azjatyckim

Wielu graczy nie potrafi rozróżnić handicapu europejskiego od azjatyckiego, co jest bardzo proste. Wystarczy bowiem sprawdzić, ile opcji wyboru ma dany zakład. Jeśli dwie to będzie to handicap azjatycki. W przypadku trzech opcji wyboru do czynienia mamy z handicapem europejskim.

Oczywiście identyczne handicapy EH i AH, na przykład EH -1 i AH -1 są od siebie zupełnie różne. W obu przypadkach wygrana drużyny, na którą nałożony został handicap -1 nastąpi tylko wtedy, kiedy drużyna ta wygra minimum dwoma bramkami, jednak mając do czynienia z handicapem azjatyckim, wygrana jedną bramką da nam zwrot stawki, podczas kiedy w europejskim zakład ten zostanie przegrany.

Oba handicapy mogą być jednak sobie równe, choć wówczas przedstawiają inne wartości. Na przykład handicap europejski -1 to zakład identyczny w handicapem azjatyckim -1,5. W obu przypadkach wygrana nastąpi tylko przy zwycięstwie danej drużyny dwoma bramkami.

Podsumowanie

Często zdarza się, że gracze rezygnują z handicapów, skupiając się tylko na zakładach głównych. Jest to błąd, bo poprzez handicapy nie tylko możemy zwiększyć swoje szanse na wygraną, ale także i wygrać więcej. Na przykład stawiając na Handicap AH +0,5 zamiast X2, co jest w zasadzie tym samym. Pamiętajcie bowiem, że handicapy obłożone są niższą marżą, przez co mają wyższe kursy.

Dlatego też warto dobrze zaznajomić się z zagadnieniem handicapów i interesujących zakładów szukać właśnie pośród AH lub EH.

Bukmacher polecany do grania handicapów to LVbet.

Czy wpis okazał się pomocny?
(3 opinii, 4 średnia)

scroll top