logo xwin.pl

Bet365, Bet-at-home – zagraniczni bukmacherzy w Polsce

Dodano: 22 maja 2018

|| Aktualizacja: 22 maja 2018

1 komentarz
zagraniczni bukmacherzy

Rok 2017 zrewolucjonizował rynek zakładów bukmacherskich w Polsce. W odstawkę poszli zagraniczni bukmacherzy, a na znaczeniu zyskały polskie firmy. Jak obecnie wygląda sytuacja zagranicznych bukmacherów takich jak Bet365 i Bet-at-home? Czy gra u nich jest legalna? O tym poniższy artykuł.

Od wprowadzenia nowej ustawy hazardowej przez rząd PiS minął ponad rok. W tym okresie rynek bukmacherów w Polsce uległ sporej transformacji. Nowe prawo jasno definiuje, gdzie gra jest legalna, a gdzie nie jest. Innymi słowy – który bukmacher działa w zgodzie z prawem, a który łamie ustawę.

Do 2017 roku prym w Polsce wiedli zagraniczni bukmacherzy tacy jak Bet365, Bet-at-home, Expekt, Betclic czy Unibet. Co to oznacza? To że większość polskich graczy typowała zakłady na ich stronach. Firmy te działały w tzw. szarej strefie, bo nie posiadały polskiej licencji i nie płaciły w naszym kraju podatków. Zagraniczni bukmacherzy działali w oparciu o prawo Unii Europejskiej. Państwo polskie przez wadliwą ustawę hazardową z 2009 roku nie było w stanie skutecznie egzekwować prawa. Efekt? Brak zysków dla budżetu państwa z działalności zagranicznych bukmacherów.

Rząd PiS poszedł po rozum do głowy i znowelizował ustawę o grach hazardowych, czym wyeliminował z kraju zagranicznych bukmacherów działających bez polskiej licencji. Posunięcie to pozwoliło na rozwój legalnych bukmacherów, którzy spełniają wszystkie ustawowe wymogi i działają zgodnie z prawem na terytorium naszego kraju. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia zagranicznych bukmacherów?

Bet365 w Polsce – aktualna sytuacja

Z dniem 30 marca 2017 roku Bet365 zaprzestał świadczenia usług w Polsce. Co to oznacza? To że bukmacher nie oferuje usług dla graczy pochodzących z Polski. Wraz z wejściem nowelizacji ustawy hazardowej Bet365 zamknął konta polskich klientów i uniemożliwił dostęp do strony bukmachera.

Próbując wejść na stronę Bet365 spotkasz następujący komunikat:

bet365 zablokowany - komunikat

Tym samym Bet365 zastosował się do postanowień polskiej ustawy hazardowej, która głosi, że w Polsce działać mogą tylko licencjonowani bukmacherzy. Co musi się stać, aby Bet365 powrócił do Polski? Bukmacher musiałby uzyskać zezwolenie (licencje) od polskiego Ministra Finansów na oferowanie zakładów wzajemnych.

Bet365 do 2017 roku był najczęściej wybieranym bukmacherem wśród polskich graczy. Imponował ofertą, kursami i transmisjami „na żywo”. Bet365 to jeden z najlepszych bukmacherów na świecie. Niestety na chwilę obecną niedostępny w Polsce.

Większość klientów Bet365 zdecydowała przenieść się do legalnego bukmachera Fortuna, który notuje pozytywne opinie wśród polskich graczy.

Bet-at-home w Polsce – aktualna sytuacja

W przeciwieństwie do Bet365, Bet-at-home po wejściu ustawy hazardowej nie wycofał się z Polski. Popularny „BAH” wciąż świadczy usługi dla polskich graczy w Internecie, czym łamie prawo w naszym kraju. Firma powołuje się na regulacje Unii Europejskiej, ale fakty są takie, że gra w Bet-at-home jest nielegalna i może grozić karą grzywny!

Bet-at-home przed 2017 rokiem, obok Bet365, cieszył się dużą popularnością w Polsce. Po wejściu ustawy dostęp do bukmachera został znacząco utrudniony m.in. przez rejestr domen zakazanych i blokadę płatności. Polscy gracze nie ryzykując konfliktu z prawem w większości zdecydowali się zrezygnować z usług Bet-at-home i skierować swoją uwagę na legalnych bukmacherów.

Expekt, Betclic, Unibet – aktualna sytuacja

Expekt, Betclic i Unibet to także bardzo rozpoznawalni zagraniczni bukmacherzy na polskim rynku. Expekt i Betclic reklamowani byli przez Zbigniewa Bońka i Mateusza Borka, a Unibet sponsorował rozgrywki 1. ligi piłkarskiej. Aktualnie ci bukmacherzy również należą do grona nielegalnych firm w Polsce, ponieważ nie posiadają licencji od Ministra Finansów.

Podobnie, jak Bet-at-home – Expekt, Betclic i Unibet wciąż działają w Internecie, ale dostęp do ich stron jest utrudniany przez rejestr domen zakazanych. Bukmacherzy taką działalnością łamią prawo w Polsce, a gra u nich jest ryzykowna i może grozić karą grzywny. Lepiej wybrać legalnego bukmachera.

Rejestr domen zakazanych – blokada zagranicznych firm

Nowa ustawa hazardowa podzieliła bukmacherów na legalnych i nielegalnych. Najważniejszym narzędziem w egzekwowaniu tego prawa jest rejestr domen zakazanych prowadzony przez Ministerstwo Finansów. Na czym on polega?

Ministerstwo monitoruje rynek hazardowy w Internecie i blokuje adresy firm działających nielegalnie. Po wpisaniu domeny do rejestru internetowy operator (np. UPC, Netia, Play, Orange) w przeciągu 48 godzin musi zablokować stronę, tak by użytkownik z Polski nie miał do niej dostępu.

Próba wejścia na zablokowaną stronę kończy się przekierowaniem na stronę Ministerstwa Finansów i komunikatem o następującej treści:

Uwaga!
Strona internetowa, z którą podjęto próbę połączenia jest wykorzystywana do nielegalnego oferowania gier hazardowych.

Aktualnie w rejestrze domen zakazanych znajduje się ponad 1800 nielegalnych stron! M.in. są tam strony takich bukmacherów jak Bet-at-home, Expekt, Unibet, czy Betclic.

Czy zagraniczny bukmacher może być legalny w Polsce?

Ustawa hazardowa przewiduje, że legalnie w Polsce mogą działać firmy, które uzyskają licencję od Ministerstwa Finansów. To otwiera drogę zagranicznym bukmacherom, by powrócić na nasz rynek. Aby tak się stało muszą pozytywnie przejść proces licencyjny, który trwa minimum 6 miesięcy! W tym czasie bukmacher musi przedstawić Ministerstwu Finansów wszystkie wymagane dokumenty i czekać na decyzje polskich władz.

W 2017 roku o licencje ubiegał się m.in. Bwin oraz Unibet. Do tej pory jednak żadna z tych firm nie uzyskała zgody na prowadzenie działalności w Polsce. Jedynym bukmacherem spoza naszego kraju, który otrzymał licencje to rumuński Superbet.

Polska rzeczywistość

Na chwilę obecną zagraniczni bukmacherzy albo zaprzestali świadczenia usług w Polsce, albo działają nielegalnie. W Polsce legalne obstawianie w Internecie możliwe jest u siedmiu licencjonowanych bukmacherów: Fortuna, LVBET, Totolotek, forBET, STS, Milenium, Etoto. Wkrótce premierę planuje Totalbet, który w marcu uzyskał komplet licencji. Będzie to ósmy bukmacher na terenie Polski.

Co za zagranicznymi „bukami”? Czas pokaże, czy któraś z firm typu Bet365 zdecyduje się na polską licencje, by legalnie działać w naszym kraju.

Czy wpis okazał się pomocny?
(1 opinii, 4 średnia)

scroll top